Babia Góra okiem niedzielnego turysty

Babia Góra to jedno z najpopularniejszych miejsc pieszych wędrówek w Polsce. I nie ma się co dziwić – z góry roztaczają się przepiękne widoki na Beskid Żywiecki i Makowski, a jak trafimy na dobrą pogodę, zobaczymy także Tatry i całą masę Słowackich Szczytów, których nazw nie pamiętam. To świetne miejsce na zaczerpnięcie świeżego powietrza i ćwiczenia. Jeśli planujesz wyjazd na Babią Górę dam Ci kilka rad, jak tam wejść i na co się nastawić.

1. Zaplanuj dobrze trasę

Planowanie trasy wycieczki górskiej nie powinno stanowić w dzisiejszych czasach specjalnego wyzwania, ale w przypadku takiego miejsca jak Babia Góra warto rozejrzeć się, jakie szlaki prowadzą na Babią Górę i z jakim czasem przejścia się wiąże wybór danego szlaku. Ja osobiście skorzystałem z poradnika na stronie Informator Górski, gdzie znajdziemy super opisane szlaki na Babią Górę: https://informatorgorski.pl/babia-gora-turystyczne-abc/

2. Ubierz się dobrze

Teraz mamy lato, upały, ale tak naprawdę w przypadku Babiej Góry nigdy nie możesz być wszystkiego na sto procent pewnym. Mnie na szczycie zaskoczył porywisty wiatr, i temperatura odczuwalna niższa o dobre 10 stopni aniżeli w położonej niżej Zawoi. Świetnie sprawdziła się u mnie mała kurteczka przeciwwiatrowa Endury, którą miałem akurat w kieszeni

Wschód Słońca na Babiej Górze

3. Wyjdź wcześnie lub późno jeśli nie chcesz trafić na tłumy

Zarówno podczas wschodów jak i zachodów słońca na Babiej Górze trafisz na turystów niemal zawsze, ale ilości które spotkasz o tych skrajnych porach to nic, w porównaniu do tłumów z którymi się spotkasz wchodząc na szczyt w środku dnia.

4. Pamiętaj o nawodnieniu

W masywie Babiej Góry co prawda znajdziemy schronisko, jednak jest tam dość drogo i tłoczno, poza tym trafimy do niego po dobrych 2-3 godzinach spaceru z Zawoi. Stąd naprawdę trzeba pamiętać o zabraniu jakiegoś Izotonika lub innego napoju do plecaka tak, by nie odwodnić się po drodze.